Projekt KONCEPT, aneb bez vzdělávání to nejde.

Hlavní manažer projektu KONCEPTNěkdo moudrý kdysi řekl, že celý život se musíme vzdělávat. A měl pravdu. Zaměření primárního vzdělání (tedy toho získaného na základních, středních a vysokých školách) ne vždy koresponduje s tím, jakou člověk nakonec vykonává profesi. Je také stále běžnější, že lidé směr své profesní dráhy v průběhu života radikálně mění. Kvůli zrychlování technologických cyklů navíc počáteční vzdělání, není dostatečné pro celoživotní profesní úspěch. Technologie jdou zkrátka příliš rychle dopředu a člověk už dávno nemůže tvrdit, že vše co potřebuje, se naučil v mateřské školce. Naopak nastupuje rčení, že lidé by se měli vzdělávat od kolébky do hrobu, tedy po ukončení počátečního vzdělání by mělo přijít na řadu další vzdělávání.

Kurzy, školení či rekvalifikace nejsou jen nástrojem nezaměstnaných, jak si najít práci. Je to i cesta, jak si udržet stávající práci nebo cesta k povýšení. Další vzdělávání také pomáhá napravovat nesoulad na pracovním trhu, který vyplývá z nedostatku nebo přebytku absolventů v některých oborech.

Další vzdělávání, přes všechny jeho výhody a zjevný přínos pro společnost, nemá prozatím v Česku vhodné podmínky. Málokdo má ucelenou představu o celkové nabídce dalšího vzdělávání, tedy kurzů, školení, rekvalifikací a podobně. Chybí koordinace nabídky a požadavků zaměstnavatelů. Velice rozdílná je kvalita jednotlivých kurzů dalšího vzdělávání a neexistuje nástroj, jak ji jednotně měřit.

Abychom mohli využívat výhod vzdělanostní společnosti, musíme se naučit pracovat s klíčovými oblastmi dalšího vzdělávání. To vyžaduje jednotnou koncepci rozvoje dalšího vzdělávání, ale i konkrétní nástroje, které pomáhají překonat aktuální problémy. Právě systémové uchopení problematiky dalšího vzdělávání a realizaci konkrétních nástrojů řeší projekt KONCEPT.

Tento projekt se v rámci svých aktivit zaměřuje i na monitoring dalšího vzdělávání. Aby bylo možné trvale využívat přínosů dalšího vzdělávání, je nezbytné pravidelně sledovat a vyhodnocovat jednotlivé ukazatele, které pomohou ovlivňovat vývoj dalšího vzdělávání podle potřeb trhu práce. Již spuštěný portál „DV Monitor“ (www.dvmonitor.cz) umožňuje těm, kdo rozhodují o politice dalšího vzdělávání na národní úrovni i v krajích, a rovněž také personalistům,  vzdělávacím institucím a jiným uživatelům sledovat data z oblasti dalšího vzdělávání. Pomáhá jim analyzovat jeho aktuální stav a porovnávat trendy oproti situaci v zahraničí či v ostatních regionech.

Další klíčovou oblastí je kvalita poskytovaného dalšího vzdělávání. Jedním z nástrojů, který má za cíl pozitivně ovlivnit kvalitu dalšího vzdělávání je hodnocení kvality vzdělávacích institucí, obdobně jako u hotelů, pomocí hvězdiček. Účastníci kurzů budou mít k dispozici porovnání jednotlivých vzdělávacích institucí a budou moci objektivně porovnat cenu s kvalitou. Dalším nástrojem, který by měl zkvalitnit další vzdělávání, je nastavení profesní kvalifikace Lektor dalšího vzdělávání, která stanovuje základní didaktické dovednosti, které by měl každý, kdo vzdělává dospělé, ovládat.

Na těchto a dalších nástrojích pracuje tým odborníků projektu Koncept. Tým se skládá nejen ze zaměstnanců Národního ústavu pro vzdělávání, školského pedagogického zařízení a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků, ale i odborníků z praxe. Členové realizačního týmu projektu Koncept se dlouhodobě a z různých pozic věnují trhu práce, jeho požadavkům a také obecně vzdělávání.

Celkovým přínosem projektu KONCEPT je vytvoření systémového prostředí v oblasti dalšího vzdělávání. Pochopitelně se nejedná o spasitelské vyřešení všech nedostatků, rozhodně ale jde o významný krok směrem ke zvýšení konkurenceschopnosti České republiky. KONCEPT je individuální národní projekt Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, byl zahájen roku2009 abude ukončen v květnu 2013. Je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: